Detaylar

Kategori İslam
Yayıncı M.Ü.İlahiyat Fakültesi Vakfı
Liste Fiyatı 18.52
Format Kitap
Barkod-ISBN 9789755482279
Yayın Tarihi 2013-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 2.Baskı
Sayfa Sayısı 221
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Orta Çağda İki Yahudi Seyyahın İslam Dünyası Gözlemleri

Miladî XII. asırda İslâm dünyasını gezen Benjamin (1165-1173) ve Petachia (1170-1187) adlı Yahudilere ait bu seyahatnameler Bizans, İslâm ve Türk tarihi hakkında bilgiler de içermesi sebebiyle, sadece Yahudi tarihi açısından değil, ortaçağ dünya tarihi açısından da önem taşımaktadır.

Benjamin, İspanyadan başladığı yolculuğuna Roma, Yunanistan, Konstantiniye (İstanbul), Kıbrıs gibi Eski Roma ve Bizansa ait önemli şehirleri gezmiş ve bu şehirlerin tarihî mekânları, ticarî ve sosyo-kültürel yapıları hakkında önemli bilgiler vermiştir.

Seyyahlar, özellikle de Benjamin gezdikleri yerlerde yaşayan Yahudiler hakkında çok kapsamlı bilgiler vermişlerdir. Bu sebeple ortaçağ Yahudi tarihi araştırmacıları, XII ve XIII. asırda İtalya, Bizans, Filistin, Mezopotamya ve Ortadoğuda yaşayan Yahudi topluluklarıyla ilgili konularda Benjamin ve Petachiadan mutlaka faydalanmaları gerekir. Okuyucu bu seyahatnamelerde ortaçağ Yahudilerinin o dönemde cemaat halinde yaşadıkları yerleşim birimlerini, nüfusunu, meslek ve kazanç yollarını, mabetlerini (sinagoglar), eğitim-öğretim kurumlarını, mezar ve ziyaretgâhları ile cemaat liderleri gibi, Yahudilerin ortaçağdaki dinî, ticarî, sosyal ve kültürel hayatlarının değişik yönleriyle ilgili çok değerli bilgiler bulacaktır.
Seyahatnamelerde Türk ve İslâm tarihiyle de ilgili bilgiler de bulunmaktadır. Meselâ Benjamin, Selçuklu sultanı Sencerin Reyi istilâ eden Oğuz boylarıyla yaptığı savaşı 20 yıl kadar sonra olayın şahidi bir Yahudiden dinlemiş ve rivayet etmiştir. Onun ifadelerinden, Nîşâbur ve çevresinde yaşayan Yahudilerin Oğuzlarla iyi ilişkiler içerisinde olduğunu anlıyoruz.
Seyyahlar gezdikleri coğrafyadaki, gerek Epikurus, Karaî ve Sâmirî gibi Yahudi mezhepleri gerekse Dürzî ki Dürzîlerle ilgili İslâmî kaynaklar dışında bilgi veren ilk yabancı kaynak Benjamindir-, Haşîşî ve İslâm dünyasında ortaya çıkan diğer itizâlî (heterodox) cereyanlarla ilgili olarak, bu alanlarda çalışmalar yapan dinler ve mezhepler tarihi araştırmacılarına da ilk elden bilgiler sunmaktadır.

Emeği Geçenler

Yazar   : Tudelalı Benjamin
Yazar   : Ratisbonlu Petachia
Yazar   : Tudelalı Benjamin;Ratisbonlu Petachia
Çevirmen   : Nuh Arslantaş
Bu üründen 2 adet satılmıştır.

Satış

% 35
indirim
12.04
Liste Fiyatı : 18.52
Kazancınız : 6.48
Miktar :  
Adet
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %35 indirim