Sosyal bilimlere verilen önem ve bu konulara duyulan ilgi son yıllarda giderek artmaktadır. Böylece Sosyal Bilimler İdari, İktisadi ve Toplumsal yaşam gibi her türlü kültürel alanda geniş kullanım imkânı bulmuştur. Dolayısıyla da bu alanlarda, ihtisaslaşma faaliyetlerinde de büyük artışlar kaydedilmiştir.
Günümüzde Türkçemizde, değişik bilim dalarına ait sözlüklerin yanısıra, çeşitli bilim dallarını bir araya toplayacak nitelikte de Sosyal Bilimler Sözlüğü bulunmaktadır. Bu sözlükler, değişik bilim dallarına ait birçok kavramı bir arada sunarak kullanım kolaylığı sağlamaktadırlar. Ancak bu sözlükler genelde bir veya iki dile ait kavramları ihtiva etmektedirler.
Buradan hareketle bu lisans tezinde dört dili içeren bir sözlük hazırlamayı düşündük.
Sözlük iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Türkçe - Arapça, ikinci bölüm Arapça - Türkçe - ingilizce ve Fransızcadan oluşmaktadır. Sözlüğümüz; Antropoloji, Demografi, Ekonomi, Felsefi Doktrinler, İş İlişkileri, Mantık, Metodoloji, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih felsefesi gibi bilim dallarının temel bazı kavramlarını içermektedir!

Devamı
Format :Kitap
Barkod :1000000046090
Yayın Tarihi :2000-01-01
Orjinal Adı :Arapça-Türkçe-İngilizce-Fransızca Sosyal Bilimler Sözlüğü
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :328
Kapak :
Kağıt :
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Yılmaz
İlgili Eserler