İnsanoğlu nun en büyük özelliklerinden birisi düşünmesidir. İnsanın çok eskiden beri bir de "düşünen varlık" diye tarif edilmesi, bu temelli özelliğinin ifadesidir.
Mantık, düşünmenin kanunlarını inceleyen bir saha olması itibariyle, bildiğimiz kadarıyla ikibin beşyüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Kurulduğundan beri, diğer araştırma sahalarına göre çok büyük değişme ve ilerleme göstermiş olmamakla beraber, mantık ın da tarihi içinde geçirdiği bir tekâmül seyri vardır.
Her araştırma sahası, her ilim kendi tarihî tekâmülü ve üzerindeki münâkaşalarla beraber mütalâa edilirse en iyi şekilde kavranabilir. O nedenle bizim buradaki amaçlarımızdan bir de, mantığın, günümüzde içinde bulunduğu yerini ve durumunu göstermek, özellikle de felsefe ve ilahiyat öğretimine yardımcı olabilecek mantık bilgisi verebilmektedir. Bu sebeple mantık ın tamamlanmış bir konu olmadığı, onun gelişme ve değişme imkânlarını da kendinde beraber taşıdığından hareketle, biz bu çalışmada onu, tarihi ile birlikte inceledik. Ayrıca konunun bütünü ile kavranabilmesi için, onun üzerindeki münâkaşaların hemen hepsinde plân çerçevesinde temas etmeyi uygun bulduk.
Mantığın metodoloji ile olan ilişkisi, çeşitli anlayış farklılıkları doğurmuştur. Ancak metodolojinin mantıktan ayrı düşünülmesinin daha doğru olduğu kanaatindeyiz. Bu sebeple, çalışmamızda metodolojiye çok kısa olarak temas etmekle yetindik.
Mantık, düşünen insanlığın bir meselesi olmakla beraber, dinî ilimlerde doğruya ulaşmada düşünme cehdinin bir âleti olduğu mülahazasıyla elinizdeki kitap hazırlanmıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :1000000046533
Yayın Tarihi :1996-01-01
Orjinal Adı :Mantık Tarihçesi Problemleri
Sayfa Sayısı :160
Kapak :
Kağıt :
Boyut :160 X 235
Basım Yeri :İstanbul
Emeği Geçenler :
Yazar   : Necip Taylan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler