Değerler insan hayatını düzenleyen, hayatına anlam katan, davranışlarına yön veren, güdüleyen ve birlikte yaşamayı mümkün kılan köklü inançlardır. Olmuş olandan çok, olması gerekene odaklanan değerler, teoriden çok pratikle ilişkilidir. Bu yönüyle değerler hem insana hem de topluma şekil veren çok önemli dinamiklerdir.
Değerler, toplumların duygularını ve isteklerini ortaya koyan bağlayıcı hükümlerdir. Zira değer, herhangi bir toplumda yaşayan kişilerin eşya hakkındaki duygu ve isteklerinin göstergesi olan ve o toplumun bütün fertleri tarafından ortak ve değişmez bir bütün olarak kabul edilen hükümlerdir.
Bireylerin eylem ve davranışlarına rehberlik eden, bunların güzelliğini, yerindeliğini, etkililiğini ve ahlakiliğini belirleyen ilke ve standartlar olan değerler, bireye saygın bir özgürlük ve özgünlük kazandırır, onun kişiliğini geliştirir ve mükemmelliğe ulaşmasını sağlayacak gücünü arttırır. Kendi kimliğini inşa etme yolunda bireye ve hayatına anlam katan değerlerin her biri, en genel ifadeyle bireyin kendini gerçekleştirmesine hizmet etmektedir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786258427134
Yayın Tarihi :2022-09-22
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :176
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Abdülaziz Yeniyol
İlgili Eserler