Akaid konuları denilince iman inanç ve gayba dair hususlar anlaşılmaktadır. Günümüzde belki en çok tartışılan hadisler inanç ve gaybla ilgili olanlarıdır. İnanç ve gaybla ilgili haberlerin çoğu haber i vahid olduğu için insanlar daha rahat tenkit yapabilmekte veya öyle zannetmektedir. Bazıları ise Hz. Peygamberin gaybı bilemeyeceğinden yola çıkarak bu tip hadisleri toptan reddedebilmektedir. En dengeli yol akaid hadislerini Kuran ışığında ele almak ancak acele edip reddetmeden anlamanın imkanlarını sonuna kadar kullanmaktır. Bu çerçevede Kuran ve sünnet bütünlüğünü sağlamak en isabetli metottur.
Bu çalışmada Allahın sıfatları kader şefaat kabir azabı ölü diri ilişkisi cin şeytan cennet cehennem Hz. İsanın nüzûlü mehdi kıyamet alametleri gayb haberleri vesile veli ilham keramet rüya nazar uğursuzluk Hz. Peygamberin konumu mucize ecel gibi pek çok mesele ele alınmış ve hadislere dayalı olarak açıklanmıştır. Bu noktada hadislerin sıhhatlerine işaret edilmiş sahih olanlarını anlama noktasında bir çaba sarfedilmiştir. Muteber hadis kitaplarında bulunan az miktarda bazı rivayetlere tarafımızdan tenkit yöneltilmiş bazıları ise zahirleri dışında yoruma tabi tutulmuştur. Bu çerçevede bütün yapmak istediğimiz hadisleri anlamaya çalışmak ve sünnet kültürünü yaşatmaktır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755483085
Yayın Tarihi :2015-11-09
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Tüm Yönleriyle Akaid Hadisleri
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :544
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 245
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yavuz Köktaş
2014-07-19

Eser geniş muhtevası ile çok güzel hazırlanmış.Temel itikadi konuların dışında tevessul,İstanbul'un fethi gibi bazı ameli ve kavli konular da araştırma konusuna dahil edilmiş.Hadislerin tahrici çok iyi lakin tahkiki açısından uluslararası Ankara okulundan alıntı yapılması ve ziyaret meselesi gibi bir meselede de sadece İbnTeymiyye ve Elbani'den nakil yapılması yer yer tahkikin hatalı olmasına sebep olmuş.Ankara okuluna verilen cevaplar da eserin ayrı bir güzelliği..

Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler