Tarihleri II. Abdülhamid döneminde 01 Eylül 1900’de İstanbul’da kurulan Dâru’l-Fünûn-i Şahane bünyesinde açılan Ulûm-i Âliye-i Diniyye Şubesine dayanan İlahiyat/İslami İlimler Fakülteleri 2020 yılı itibariyle 120. yıllarını idrak etmiş bulunmaktadır. Bu uzun zaman dilimi içerisinde bu kurumlar açısından çok faklı dönemler geçirilmiş, gelgitler yaşanmıştır.
Din eğitimi tarihimizin özgün ve oldukça gelişmiş bir aşamasını temsil eden bu Fakülteler, ülkemizde din eğitimini ve din hizmetlerini yürütecek kadroları yetiştirmekte, aynı zamanda araştırma faaliyetleri yürütmekte, toplumda sahih bir İslam anlayışının oluşmasına önemli katkılar sunmaktadır. Bu yönüyle İlahiyat/İslami İlimler Fakültelerinin milletimizin dini ve kültürel hayatının şekillenmesinde çok mühim bir yeri bulunmaktadır.
Türkiye İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi, Fakültelerin 120. Yılı münasebetiyle, 19 Aralık 2020’de, tarihi gelişimlerini, geçmişten bugüne toplumumuzun dinî ve kültürel hayatına katkılarını ve yapısal sorunlarını ortaya koyan ve bu sayede geleceğe ışık tutmayı ve çözümler geliştirmeyi hedefleyen bir çalıştay düzenlemiştir.
Elinizdeki bu eser, açılış konuşmalarının ve çalıştayta sunulan tebliğler ile bunların müzakerelerinin sahiplerince gözden geçirilmiş hallerinin bir araya getirilmesiyle vücut bulmuştur.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755485638
Yayın Tarihi :2021-12-03
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :120. Yılında İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Çalıştayı
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :206
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ahmet Bostancı
İlgili Eserler