Detaylar

Kategori İslam
Yayıncı M.Ü.İlahiyat Fakültesi Vakfı
Liste Fiyatı 45.00
Format Kitap
Barkod 9789755484730
Yayın Tarihi 2019-01-09
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 429
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 235

İmam Matüridi ve Matüridiyye Geleneği

İmam Ebû Mansûr Muhammed b. Muhammed el-Mâtürîdî (ö. 333/944) ve Mâtürîdiyye kelâm ekolü İslâm ilim ve fikir geleneği içinde çok önemli bir yere sahiptir.
Günümüzde İmam Mâtürîdî ve Mâtürîdiyye kelâmına dair giderek artan bir ilginin varlığı dikkat çekmektedir. Ancak bu durum, Mâtürîdî'nin popülerleşmesi, tüketilmesi ve çağdaş kültüre göre yorumlanması gibi bir sorunu da beraberinde getirmektedir.
Bu bakımdan çağdaş dünyanın kalıplarına göre biçimlendiren bir Mâtürîdîlik yorumuna değil, onu kendinde var olduğu gibi anlamayı ve anlatmayı hedefleyen ayrıntılı incelemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Aslında İmam Mâtürîdî'nin farklı görüşlerin bulunduğu yerde hakikatin açığa çıkması için araştırmaya ihtiyaç duyulduğu fikri hatırlandığında onun hakkındaki değişik yaklaşımlar karşısında da yapılması gerekenin araştırmaya devam etmek olduğu söylenebilir. Elinizdeki bu kitap, kısmî de olsa böyle bir ihtiyacı gidermeye yönelik bir amaç da taşımaktadır.
Eser, Prof. Dr. Bekir Topaloğlu Hocamızın Mâtürîdiyye Akaidi adını verdiği tercümesinden esinlenilerek, artık gelenek üzerinde çalışmalar yapılması gereğine işaret etme ve buna dair bir giriş yapma düşüncesiyle İmam Mâtürîdî ve Mâtürîdiyye Geleneği olarak isimlendirilmiştir.

Emeği Geçenler

Yazar   : Hülya Alper
Bu üründen 9 adet satılmıştır.

Satış

% 35
indirim
29.25
Liste Fiyatı : 45.00
Kazancınız : 15.75
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %35 indirim