Mevlid merasimleri, dinî hayatın bir parçası haline gelmiş, asırlardır devam eden bir gelenektir. Tek başına, fert ve toplumun dinî hayatına mevlid kadar fayda sağlayan başka bir gelenek bulunmamaktadır. Mevlidin en önemli faydası, Hz. Peygamber'i gündemde tutarak onun (s.a.v.) hayatın içinde daha fazla yer almasına vasıta olmasıdır.
Hz. Peygamber'in gönüllerdeki yeri dolayısıyla Müslümanlar, her hallerine mevlidi ortak etmişlerdir. Önemli hâdiselerde, mevlidin mânevî havasının çevresinde toplanmışlardır. Sevinçli işlerde onunla şükretmişler; hüzünlü, kederli durumlarda da onunla teselli olmuşlardır. Mevlidin, meşrû işlerde okunması da dikkat çekilmesi gereken bir konudur. Halk, Hz. Peygamber'e olan saygısından dolayı dine uygun işlerinde mevlid yapmıştır.
Mevlidin faydalarından biri, önemli olaylar vesilesiyle bir araya gelen insanları doğru davranışa yönlendirmesidir. Mevlid okunması ile dine aykırı merasimlerin, Müslümanların hayatına karışması önlenmiş olmaktadır. Sevinçli olaylarda mevlid okunmasıyla kutlamaların dine uygun olmayan bir yöne kayması ve sevinçlere günah karışması önlenmiş olmakta, o nimet için Allah Teâla'ya şükür ifade edilmektedir. Üzüntülü olaylarda da mevlid Allah'ı hatırlamaya ve musibetlere isyan etmek
yerine O'ndan yardım dilemeye vesile olmakta, kederli insanları teselli etmektedir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789758646913
Yayın Tarihi :2020-10-19
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :112
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :120 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Aynur Uraler
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler